Main Street over Over Scioto River
Good Condition16 years old4,333 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.59 Mi E Of Sr-315 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Over Scioto River |
| Coordinates | 39.95629, -83.00747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 674.5 ft (205.6 m) |
| Max Span | 430.1 ft (131.1 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 2960.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,333 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503220 |