Rich Street (us62) over Scioto River
Good Condition14 years old5,658 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.69 Mi E Of Sr-315 |
| Carries | Rich Street (us62) |
| Crosses | Scioto River |
| Coordinates | 39.95771, -83.00583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 567.9 ft (173.1 m) |
| Max Span | 139.8 ft (42.6 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 3237.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,658 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503689 |