Ir 70 over Over Short ST
Fair Condition70 years old122,044 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.72 Mi E Of US 62 |
| Carries | Ir 70 |
| Crosses | Over Short ST |
| Coordinates | 39.95341, -83.00444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 135.5 ft (41.3 m) |
| Deck Area | 1544.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122,044 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504537 |