US 62 EB over Over I-270
Good Condition53 years old23,200 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.64 Mi N Of Stelzer RD |
| Carries | US 62 EB |
| Crosses | Over I-270 |
| Coordinates | 40.01260, -82.90248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 320.2 ft (97.6 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1786.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,200 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503417 |