Ramp Q 270n-670w over Ir 670
Fair Condition35 years old19,580 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.31 Mi W. Of Ir270 |
| Carries | Ramp Q 270n-670w |
| Crosses | Ir 670 |
| Coordinates | 40.01238, -82.90648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 324.1 ft (98.8 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 968.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,580 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506203 |