Ramp Over 62 over Us62 WB
Good Condition3 years old17,400 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .12 Mi N Of I270 |
| Carries | Ramp Over 62 |
| Crosses | Us62 WB |
| Coordinates | 40.01669, -82.90237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 706.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,400 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503444 |