Ramp over Ramp To Easton
Good Condition3 years old17,400 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .22 Mi N Of I270 |
| Carries | Ramp |
| Crosses | Ramp To Easton |
| Coordinates | 40.01803, -82.90343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 449.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,400 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503443 |