Grandview AVE over Ir-670
Good Condition54 years old7,813 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.95 Mi E Of I70 |
| Carries | Grandview AVE |
| Crosses | Ir-670 |
| Coordinates | 39.96833, -83.04642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.5 ft (72.7 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 1621.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,813 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504391 |