Third ST over S 3rd (us-33) Over I-70
Poor Condition63 years old9,065 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.82 E Of SR 3 |
| Carries | Third ST |
| Crosses | S 3rd (us-33) Over I-70 |
| Coordinates | 39.95348, -82.99625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.6 ft (38.6 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 802.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,065 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504596 |