18th St. over Ir-70
Good Condition61 years old6,087 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.96 Mi E Of Us23 |
| Carries | 18th St. |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.95411, -82.97642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 277.9 ft (84.7 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 1456.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,087 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504839 |