Champion Ave. over Ir-70
Fair Condition60 years old2,263 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.35 Mi E Of 18th ST |
| Carries | Champion Ave. |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.95344, -82.96983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.7 ft (75.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 1298.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,263 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504898 |