Ohio AVE over Ir-70
Fair Condition60 years old2,821 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.24 Mi E Of Us23 |
| Carries | Ohio AVE |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.95419, -82.97117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.7 ft (75.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 1298.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,821 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504863 |