I-670 over Over Usr 33 & Scioto R.
Good Condition26 years old72,200 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Columbus |
| Carries | I-670 |
| Crosses | Over Usr 33 & Scioto R. |
| Coordinates | 39.96610, -83.02587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 579.1 ft (176.5 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Area | 7307.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 72,200 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505819 |