I670 Ramp Sc over Ir 670 Rmpsc Ovr Sciotor
Good Condition24 years old35,950 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Us33 To I-670 WB Ramp |
| Carries | I670 Ramp Sc |
| Crosses | Ir 670 Rmpsc Ovr Sciotor |
| Coordinates | 39.96598, -83.02699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 390.4 ft (119 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1535.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,950 (2003) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505843 |