I-71 NB over Over Us-62
Good Condition62 years old20,120 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 3.08 Mi N Of Pickaway Co |
| Carries | I-71 NB |
| Crosses | Over Us-62 |
| Coordinates | 39.82469, -83.14146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 175.5 ft (53.5 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 850.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,120 (2015) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506998 |