I 71 over Over Csx Rr
Good Condition62 years old20,120 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.96 Mi N. Of Pickaway Co |
| Carries | I 71 |
| Crosses | Over Csx Rr |
| Coordinates | 39.82514, -83.14348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.7 ft (49.9 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1032.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,120 (2015) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506904 |