Usr 20 over Over Lor-205-0415 Ch
Good Condition68 years old20,320 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 8.74 Miles East Of SR 58 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | Over Lor-205-0415 Ch |
| Coordinates | 41.32897, -82.07594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 176.2 ft (53.7 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Area | 1423.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,320 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701267 |