Grafton Rd. over Black River Grafton RD
Fair Condition95 years old6,306 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .04mi.south Of |
| Carries | Grafton Rd. |
| Crosses | Black River Grafton RD |
| Coordinates | 41.32725, -82.07334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 708.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,306 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735765 |