Waterfall Dr. over Brentwood Lk Waterfall
Poor Condition126 years old100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .17mi.west Of SR |
| Carries | Waterfall Dr. |
| Crosses | Brentwood Lk Waterfall |
| Coordinates | 41.31863, -82.07287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4740785 |