SR 58 over Trib Of Wellington Creek
Good Condition24 years old9,823 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 3.07 Miles N Of SR 162 |
| Carries | SR 58 |
| Crosses | Trib Of Wellington Creek |
| Coordinates | 41.14549, -82.21811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 170 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,823 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703162 |