Short Rd. over Crow Creek Short Rd.
Good Condition126 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .14mi.east Of |
| Carries | Short Rd. |
| Crosses | Crow Creek Short Rd. |
| Coordinates | 41.18921, -82.09463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739906 |