I80 Oh Tpk over Ns Rr (conrail)
Good Condition72 years old51,503 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.4mi East Of Exit145 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Ns Rr (conrail) |
| Coordinates | 41.38195, -82.06890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 2206.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,503 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729587 |