Case RD over Ridgeway Ditch
Good Condition4 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .83 Mi North Of Center |
| Carries | Case RD |
| Crosses | Ridgeway Ditch |
| Coordinates | 41.39508, -82.05856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 124.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734115 |