Usr 20 over Over N&s Rr Yards
Fair Condition63 years old16,184 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 12.56 Miles East Of SR 58 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | Over N&s Rr Yards |
| Coordinates | 41.37415, -82.07603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 342.8 ft (104.5 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1295.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,184 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4702670 |