I80 Oh Tpk over Usr 20
Fair Condition72 years old51,503 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.5mi East Of Exit 145 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Usr 20 |
| Coordinates | 41.38068, -82.06702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 2393.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,503 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729617 |