SR 57 over Black River
Good Condition22 years old21,990 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.8 Mi.s.of Oh.turnpike |
| Carries | SR 57 |
| Crosses | Black River |
| Coordinates | 41.38339, -82.10290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 476.4 ft (145.2 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Area | 4573.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,990 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4702832 |