Gulf RD over I80 Ohio Tpk
Good Condition72 years old8,902 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.9mi East Of Exit 8 |
| Carries | Gulf RD |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.38376, -82.09436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 1,342 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,902 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729536 |