East Bridge Street over E.b.black River E.bridge
Good Condition27 years old7,943 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | Between Broad&e.river ST |
| Carries | East Bridge Street |
| Crosses | E.b.black River E.bridge |
| Coordinates | 41.36906, -82.09845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 943.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,943 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770269 |