SR 113 over Adams ST & Bell AVE
Fair Condition56 years old13,525 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .27 Miles West Of SR 57 |
| Carries | SR 113 |
| Crosses | Adams ST & Bell AVE |
| Coordinates | 41.38481, -82.12162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 1337.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,525 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4705734 |