SR 58 over Over N&s Rr
Fair Condition65 years old14,104 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .79 Miles North Of SR 113 |
| Carries | SR 58 |
| Crosses | Over N&s Rr |
| Coordinates | 41.39284, -82.20981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1140.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,104 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703421 |