I80 Oh Tpk over Sr58 Leavitt RD
Fair Condition72 years old41,230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.6mi West Of Exit 142 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Sr58 Leavitt RD |
| Coordinates | 41.38083, -82.21023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 1880.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,230 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729099 |