I80 Oh Tpk over Tpk Exit 140 Ramp
Fair Condition72 years old41,890 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.4 Mi East Sr58 On Tpk |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Tpk Exit 140 Ramp |
| Coordinates | 41.38218, -82.20183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 150.3 ft (45.8 m) |
| Deck Area | 4089.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,890 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729188 |