Middle Ridge Road over Ns Rr
Good Condition35 years old7,677 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6 Mi E Of SR 58 |
| Carries | Middle Ridge Road |
| Crosses | Ns Rr |
| Coordinates | 41.39010, -82.19915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.5 ft (59.9 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 838.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,677 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4737378 |