SR 58 over Martin Run
Fair Condition61 years old9,858 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.92 Miles North Of SR 2 |
| Carries | SR 58 |
| Crosses | Martin Run |
| Coordinates | 41.44017, -82.20249 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 378.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,858 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703634 |