Meister Road over Martins Run
Fair Condition126 years old3,295 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.38 Mi West Of SR 58 |
| Carries | Meister Road |
| Crosses | Martins Run |
| Coordinates | 41.44174, -82.20978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,295 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4761766 |