SR 611d over Usr 6
Fair Condition70 years old2,226 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.09 Miles West Of SR 58 |
| Carries | SR 611d |
| Crosses | Usr 6 |
| Coordinates | 41.44738, -82.22338 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.5 ft (73.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 674.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,226 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707508 |