SR 82 over West Branch Rocky River
Good Condition76 years old7,512 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5.31 Miles East Of SR 83 |
| Carries | SR 82 |
| Crosses | West Branch Rocky River |
| Coordinates | 41.31268, -81.91937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 756.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,512 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703847 |