Nichols Rd. over Plum Creek Nichols Rd.
Fair Condition115 years old624 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .15mi.east Of |
| Carries | Nichols Rd. |
| Crosses | Plum Creek Nichols Rd. |
| Coordinates | 41.32820, -81.94062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 62.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 624 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4737857 |