Osborne Rd. over Plum Creek Osborne Rd.
Good Condition68 years old385 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .05mi.east Of |
| Carries | Osborne Rd. |
| Crosses | Plum Creek Osborne Rd. |
| Coordinates | 41.33957, -81.93251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 139.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738365 |