Jaquay RD over Plum Creek
Good Condition10 years old400 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | Jaquay RD |
| Carries | Jaquay RD |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 41.33497, -81.93366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.6 ft (14.2 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 120.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736711 |