SR 83 over Heider Ditch
Good Condition4 years old10,689 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.98 Mi North Of Ir90 |
| Carries | SR 83 |
| Crosses | Heider Ditch |
| Coordinates | 41.50773, -82.01864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 168.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,689 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704321 |