Moore Road over Powdermaker Creek
Good Condition7 years old3,195 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6 Mile S. Of Walker RD |
| Carries | Moore Road |
| Crosses | Powdermaker Creek |
| Coordinates | 41.48472, -82.04710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,195 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4760020 |