Walker Road over Heider Ditch
Fair Condition51 years old10,341 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 180 Ft E Of Armour Road |
| Carries | Walker Road |
| Crosses | Heider Ditch |
| Coordinates | 41.49305, -82.00810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,341 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4764528 |