Ir 90 over French Creek
Good Condition56 years old27,472 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.61 Miles East Of SR 301 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.46102, -82.05732 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 736 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,472 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704983 |