Recreation Lane over French Creek
Good Condition18 years old100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.1 Mi S Of SR 611 |
| Carries | Recreation Lane |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.46621, -82.06409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 517.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2008) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4765907 |