T-22# French Creek over Over Lor-090 -1753
Good Condition11 years old1,960 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .53 Miles East Of SR 301 |
| Carries | T-22# French Creek |
| Crosses | Over Lor-090 -1753 |
| Coordinates | 41.44947, -82.07087 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1,056 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,960 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704835 |