Ir 90 over Over N/s Rr
Good Condition4 years old54,000 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.85 Miles East Of SR 301 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over N/s Rr |
| Coordinates | 41.45320, -82.06737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 1022.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,000 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704925 |