SR 113 over Csxt Rr
Fair Condition56 years old13,525 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .38 Miles West Of SR 57 |
| Carries | SR 113 |
| Crosses | Csxt Rr |
| Coordinates | 41.38539, -82.12365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 181.1 ft (55.2 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 1269.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,525 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4705610 |