I80 Oh Tpk over Lake AVE
Good Condition70 years old37,162 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.1mi West Of Exit 145 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Lake AVE |
| Coordinates | 41.39149, -82.13029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 1516.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,162 (2015) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729323 |