Butternut Rdg Rd. over WB Black Rv Butternut
Fair Condition97 years old3,767 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5.05 Mi.west Of SR |
| Carries | Butternut Rdg Rd. |
| Crosses | WB Black Rv Butternut |
| Coordinates | 41.31381, -82.13145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 377.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,767 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734025 |